SPRAWOZDANIE
z realizacji utrzymania trwałości projektu
pn. „OŚRODEK WSPARCIA DZIENNEGO SENIORÓW 60+
Z CHOROBĄ PICKA, WILSONA I HUNTINGTONA”
w roku 2021
Podmioty realizujące trwałość projektu:
Przedsiębiorstwo Budownictwa Mieszkaniowego Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie realizuje projekt we współpracy/wsparciu partnerów:
1. „Nowy Szpital” w Olkuszu.
2. „Małopolskie Stowarzyszenie Wspierania Chorych na Choroby Picka, Wilsona, Huntingtona, Parkinsona oraz inne choroby neurodegeneracyjne mózgu” w Krakowie.
3. Dom Pomocy Społecznej w Krakowie ul. Łanowa 41.
ZAKRES MERYTORYCZNY SPRAWOZDANIA:
1. Z udziałem członków stowarzyszenia oraz wolontariuszy – zapewnienie świadczenia nieodpłatnej, bieżącej i stałej pomocy w organizacji życia codziennego podopiecznych w Ośrodku wsparcia dziennego seniorów 60+ z chorobami Picka, Wilsona, Huntingtona a w szczególności:
- dbanie o czystość i porządek w siedzibie Ośrodka poprzez codzienne porządkowanie pomieszczeń tj. sal terapeutycznych, toalet,
- pomoc w czynnościach samodzielnych chorującym seniorom (uczestnikom zajęć terapeutycznych prowadzonych w Ośrodku) między innymi poprzez pomoc w:
a) ubieraniu się przed i po zajęciach terapeutycznych
b) pomoc w spożywaniu posiłków tj. karmienie podopiecznych
c) pomoc w czynnościach w toalecie
d) pomoc w poruszaniu się i przemieszczaniu się w Ośrodku miedzy salami terapeutycznymi
e) pomoc we wsiadaniu do środka transportu w drodze na zajęcia terapeutyczne odbywane na terenie Ośrodka oraz pomoc przy wysiadaniu ze środka transportu przy powrocie z zajęć terapeutycznych
f) pomoc w organizacji codziennych różnorakich zajęć prowadzonych w Ośrodku.
2. Świadczenie nieodpłatnej, bieżącej i regularnej pomocy podopiecznym Ośrodka wymagających aktywności na zewnątrz Ośrodka w czynnościach:
- osobistych takich jak np. zakupy, realizacja recept czy konsultacje z lekarzami w gabinetach poza Ośrodkiem,
- urzędowych - wymagających kontaktu z organem publicznym.
3. Świadczenie regularnych, nieodpłatnych usług informacyjnych z zakresu prawa dla podopiecznych Ośrodka oraz ich Opiekunów za pośrednictwem członka Stowarzyszenia- Radcy Prawnego.
4. Świadczenie usług wsparcia terapeutycznego Opiekunom Uczestników, w szczególności przez udzielanie wsparcia terapeutycznego Opiekunom i Rodzinom Uczestników poprzez m.in.
- konsultacje na temat ich schorzeń, sposobów radzenia sobie w opiece nad chorującym członkiem rodziny,
- doradztwo przy własnym kryzysie psychicznym, bezsilnością , stresem i stanami wycieńczenia oraz wypalenia w opiece nad bliską osobą oraz instruowanie , gdzie szukać dodatkowej pomocy.
5. Opracowanie i przesyłanie Seniorom (za pośrednictwem poczty e-mail) różnego rodzaju ćwiczeń wspomagających procesy poznawcze oraz pomagające w utrzymaniu sprawności fizycznej. Prowadzono również poradnictwo telefoniczne.
6. Omówienie poprzez podmioty realizujące trwałość kontraktu problemów z jakimi spotykają się osoby starsze i niepełnosprawne w okresie ogłoszonej pandemii oraz ich sytuację rodziną i zdrowotną.
7. Realizacja zadania publicznego pt. „Działania przeciwdziałające depresji i stanom lękowym Seniorów 60+ chorych na choroby neurodegeneracyjne mózgu Parkinson, Alzheimer, Wilson, Pick w związku z pandemią CoVid-19” przez partnera – Stowarzyszenie.
8. Realizacja przez partnera – Stowarzyszenie zadania finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego pt. „Działania przeciwdziałające depresji i stanom lękowym Seniorów 60+ chorych na choroby neurodegeneracyjne mózgu Parkinson, Alzheimer, Wilson, Pick w związku z pandemią CoVid-19”. Plan prowadzony był w okresie od 01.03.2021 r. do 31.03.2021 r. oraz od 05.07.2021r. do 30.07.2021r. Projekt miał na celu wsparcie psychologiczne (poradnictwo telefoniczne) chorujących Seniorów w czasie pandemii, która doprowadziła do izolacji społecznej osoby starsze, a w konsekwencji mogła prowadzić do pogorszenia się ich stanu psychicznego oraz somatycznego. W projekcie został również przewidziany zakup drobnego sprzętu do ćwiczeń rehabilitacyjnych dla Seniorów takich jak: handelki, maty, piłki itp. Sprzęt ten został rozwieziony beneficjentom projektu przez wolontariuszy Stowarzyszenia udostępnionym przez PBM sp. z o.o. środkiem transportu.
9. W październiku nastąpiło nawiązanie współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Krakowie - w ramach aktywizacji osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne mózgu.
Po wcześniejszych rozmowach i ustaleniach pomiędzy partnerami do udziału w projekcie zaproszono podopiecznych krakowskiego DPS- u. Spotkanie odbyło się na terenie placówki Domu Pomocy Społecznej. Dietetyk współpracujący ze Stowarzyszeniem omówił zasady diety i spożywania posiłków w chorobie Parkinsona oraz innych chorób neurodegeneracyjnych. Został omówiony tygodniowy jadłospis serwowany przez stołówkę w placówce podopiecznych. Uczestnikom spotkania zostały zaprezentowane specjalne modele ergonomicznych sztućców ułatwiających spożywanie posiłków a przeznaczonych dla osób o pogorszonej sprawności manualnej oraz omówiono ich obsługę. Stowarzyszenie zakupiło kilka takich specjalnych zestawów sztućców, które w formie prezentu przekazało do użytkowania dla podopiecznych DPS-u.
W listopadowym spotkaniu z podopiecznymi – psycholog współpracujący ze Stowarzyszeniem, przedstawił ideę włączenia społecznego w oparciu o wzorce budowania relacji i kształtowania zaufania pomiędzy ludźmi. Poruszona została problematyka dotykająca osoby zmagające się z rzadkimi schorzeniami neurologicznymi oraz zawiązano dyskusję dotyczącą pokonywania barier utrudniających takim osobom zaspokajanie potrzeb w społeczeństwie. Forma warsztatu pozwoliła zaangażować się i wyłoniła różne formy wrażliwości uczestników.
10. W okresie Bożonarodzeniowym Przedsiębiorstwo Budownictwa Mieszkaniowego Sp. z o.o. przekazało życzenia świąteczne podopiecznym oraz ich Opiekunom (telefonicznie).
11. „Małopolskie Stowarzyszenie Wspierania Chorych na Choroby Picka, Wilsona, Huntingtona, Parkinsona oraz inne choroby neurodegeneracyjne mózgu” w Krakowie wraz z Przedsiębiorstwem Budownictwa Mieszkaniowego Sp. z o.o. w Krakowie prowadziło cały rok nabór w układzie komercyjnym.