Ośrodek Wsparcia Dziennego

dla seniorów 60+ z chorobą Picka, Wilsona, Huntingtona

Wycieczka do Tężni Solankowej w Wieliczce

Wycieczka do Tężni Solankowej w Wieliczce

13.09.2019 r.

W dniu 13.09.2019 roku Uczestnicy Ośrodka Wsparcia Dziennego Seniorów 60+ z chorobą Picka, Wilsona, Huntingtona wraz z Terapeutami wybrali się na wycieczkę do Wielicki do Tężni Solankowej. Wyjazd nastąpił o godzinie 9.00, po przyjściu wszystkich zapisanych osób na wyjazd do punktu zbiórki, którym była siedziba naszego Ośrodka. Uczestnicy wsiedli do naszego busa oraz samochodu, który został zorganizowany jako dodatkowy środek transportu, gdyż w wyjeździe brało łącznie udział 14 osób.

Po przyjeździe do Tężni zostały zakupione bilety dla wszystkich uczestników wycieczki. Następnie cała grupa udała się na teren Tężni, gdzie odbyła się relaksacja. Część osób, które miały trudności razem z terapeutą zostały w dolnej części, a kilka osób z opiekunami wyszły na taras widokowy, gdzie wykonali piękne zdjęci, pokazujące okolice.

Spacer w Tężni solankowej to jedna z przyjemniejszych odmian terapii wziewnej. Powstający w tężni naturalny solny aerozol podobny jest do tego znad brzegu morza. Dzięki swoim zdrowotnym właściwościom, wspiera leczenie wybranych chorób dróg oddechowych o charakterze nawracających i przewlekłym. Nie bez znaczenia są także profilaktyczne właściwości solnego aerozolu. W trakcie całego dnia płuca gromadzą szereg pyłów, zawartych we wdychanym powietrzu. Inhalacje profilaktyczne pozwalają oczyścić drogi oddechowe, dlatego nazywane są także nebulizacjami oczyszczającymi.

Tężnia solankowa stanowi uzupełnienie bogatej oferty Kopalni Soli „Wieliczka”, ale może być też alternatywną dla wszystkich, którzy pragną skorzystać ze zdrowotnych walorów wielickiej soli pozostając na powierzchni. Tężnia to aż 7 500 m2 powierzchni, a dodatkowym elementem przygotowanym dla korzystających z niej osób jest wznosząca się na wysokość 22 metrów wieża widokowa, z której podziwiać można panoramę parku i górniczych szybów. Terapię wziewną solankami stosuje się głównie w chorobach dróg oddechowych o charakterze nawracającym lub przewlekłym, takich jak:

  • różne formy przewlekłego nieżytu nosa
  • astma oskrzelowa i choroby alergiczne dróg oddechowych
  • stany po terapii ostrych infekcji dróg oddechowych
  • przewlekły stan zapalny zatok przynosowych
  • przewlekły nieżyt gardła i trąbki słuchowej
  • przewlekły nieżyt krtani
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • choroby zawodowe i uszkodzenia dróg oddechowych w przebiegu pracy

 

Po ukończonym spacerze, wszyscy razem udali się na ciepły posiłek obiadowy do naleśnikarni na rynku w Wieliczce. Obiad składał się pysznych naleśników z nadzieniem mięsnym
i warzywnym z dodatkiem sosów oraz z pysznego owocowego kompotu.

Po zakończonym obiedzie, Uczestnicy i Terapeuci wsiedli do środków transportu i wszyscy razem wrócili do Ośrodka.